ÖNBIZALOM / ÖNBIZALOMHIÁNY

             
                    Az önbizalomhiány gyakran előfordúl gyereknél, serdűlőnél, felnőttnél. Tulajdonképpen mindannyian tapasztalhattuk milyen érzés az amikor valami nem sikerűl és hirtelen elveszitjük az önbizalmunkat egy kis időre, milyen kellemetlen érzés, mennyire letör és ugy érezzük, hogy gyengék ,bátortalanok lettünk. Viszont hamar átlépünk ezen az érzésen, megkeressük magunkban azt a pozitivumot ami kihoz ebből a helyzetből és önbecsülésünk visszatér.
                   Sajnos nagyon sokan vannak akik azok akiknek ez nem sikerűl, elveszitik önbizalmukat, állandó bátoritásra szorulnak, néhányan a munkahelyükön nehezen boldogulnak, mások nem tudnak, nem mernek párkapcsolatot kialakitani, kialakul a szorongás.
                   Miért önbizalomhiányos egy gyerek? Véleményem szerint okolható a nevelési stilusa a szülőnek, mennyire félti, mennyire védi gyerekét csekély dolgoktól. Ez azt sugalja a gyereknek, hogy gyenge és bizonytalan lessz képességeivel szemben.Egy másik ok a szülő önbizalma, ami természetesen lemásolható a gyerek által. A szülő- gyerek kapcsolat egy másik nagyon fontos tényező, ha a szülő eltaszitja magátol a gyereket, nem letezik köztük megfelelő kommunikáció, a gyerek azt érezheti nem érdemli meg a szülei figyelmet, szeretetet, ezért önbizalma csokken.
                     A kutatók szerint az önbecsülés négy részre osztható: biztonságérzés, önismeret, valahová való tartozás, képességérzés. Az önbecsülésnek fontos szerepe van a pszichés egyensúlyunk megtartásában. Amikor elég erős az önbizalmad, képes vagy pontosan felmérni és értékelni céljaidat, tisztában vagy képességeiddel. Önbizalom-hiányos állapotban azt hiszed semmire nem vagy képes, Az önbizalom  fejlesztése és növelése nélkülözhetetlen  a sikerhez és az önmegvalositáshoz.

    Néhány tipp az önbizalom növeléséhez:
Célok - akármilyen célt tűzöl ki magadnak, növeli az önbizalmadat, készits minden nap listát, hogy mit szeretnél aznap elérni. !!!!!vigyázz - ne tüzzál ki nagyon sok célt, ha nem tudod véghez vinni csak ártani fog.
Pozitiv visszacsatolás - objektiven mérjed mennyire fejlődik az önbizalmad, hetente egyszer értékeld magad 1-2o-ig, mennyire sikerült elérni céljaidat.
Önszuggesztió - töltsd fel elméd pozitiv szuggesztiokkal. pld. Elfogadom magam, élvezem az életet, meg tudom csinálni.
Jó tulajdonságok - irjál minden héten egy listát a jö tulajdonságaidról , amit magadnál tartassz és szükség esetén olvasgatod.
Fitnessz - eddz rendszeresen, meglátod a jó fizikai kondició javit a lelki  állapotodon.

         Sok sikert kivánok!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése