SZOCIÁLIS  FÓBIA


      Biztos hallottunk már ismerős körünkben is, esetleg a családban vagy velünk is fordúlt már elő, hogy nagyon izgatottak voltunk egy megbeszélés előtt, az iskolában felelés előtt. Nem szokatlan, előfordúl, de mennyire lehet izgatott ilyenkor az ember? Ha izgúl a gyerekünk vizsga előtt akkor szociális fóbiával küzd? Ahhoz, hogy erre választ kapjunk lássuk mi is a szociális fóbia és melyek a  a tünetei.
      A szociális fóbiát szociális helyzetekben érzett félelem jellemzi. A következő helyzetek idézhetnek elő efféle szorongást : beszéd tartás több ember előtt, dolgozat bemutatás, találkák, party alkalmával társalgás, ismeretlennel társalgás, társaságban evés, közösmosdó használata. Ilyenkor a fóbiával szenvedő attól fél, hogy látható lessz a félelme, hogy a többiek kinevetik, megalázzák. Gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt jelentkezhet.
Ez a fajta fóbia nagyon nehezen fedezhető fel, az illető megpróbálja kikerűlni az ilyen helyzeteket, illetve jól álcázza, esetleg különféle magyarázatokat keres.
Sok esetben ez a "betegség" visszahúzza az embert a szakmai vagy/személyes ágon. A statisztikák szerint 5o% a szociális fóbiával küzdőknek nem végzik el a liceumot, 2o% segitségre szorúl. Ezek a személyek több esetben más problémával is küzdenek, ilyen például a depresszió, agorafóbia, pánik zavar, disztimia, kényszer betegségek.
     A félelem érzés mellett más tünetek is jelentkezhetnek : felgyorsúlt sziv dobogás, reszketés, izzadás, izom feszültség, gyomorgörcs, torokban érzett szárazság, hideg-meleg hőhullám, fej fájás.
     A szociális fóbia kezelésére a legjobb módszer a relaxációs gyakorlat és persze mindenek előtt az önbizalom növelése.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése