BABY  BLUES / SZÜLÉSUTÁNI  DEPRESSZIÓ




       Sokszor hallottunk már elkeseredett kismamákról, akik a kisbaba születése után hirtelen megváltoznak, szomorúak, lehangoltak, kedvtelenek lesznek, sokat sirnak, ingerültek. Sok esetben a babát sem tudják rendezni,vagy éppen öngyilkosságot fontolgatnak, ilyenkor segitsegre szorulnak. De vajon  mi okozza ezt a hangulatváltozást akkor amikor a legboldogabbnak kellene lenniük? Baby blues vagy szülésutáni depresszioról van szó?

        Mi a baby blues? Alkalmazkodási nehézségnek emlitik, amely néhány napig korlátozza a kismama képességeit. Gyakori jelenség, pozitiv és nehativ tünetekkel nyilvánulhat : nagy öröm, túláradó szeretet - lehangoltság, ingerlékenység, zaklatottság, fokozott érzékenység amit sirásrohamok kisérhetnek. A szülés testi és lelki megeröltetést hoz a nőnek, ezért szüksége van csendre, pihenésre, megértésre. Azt az állapotot amibe kerül a nő szülés után, Hippokrátesz "gyermekágyi  őrületnek "nevezte.
        A baby blues nem azonos a szülésutáni depresszióval, de okozhat depressziós tüneteket. Időtartama változó, néhány órától néhány napig terjedhet, tetőfokát a szülés után 24 órával érheti el.
Elsősorban a hormonális müködés ingadozása és az ösztrogénszint csökkenése okozza, ezen kivül pszichés tényezők is hozzájárulnak. A baby blues foglyaként, a nő kételkedik abban, hogy jó anya lessz-e. Ez egy átmeneti szakasz, amikor nagyon fontos az apa szerepe, aki lelki biztonságot adhat a kismamának.

        Szülésutáni depresszió. Szülés után 2-8 héttel, de akár később is jelentkezhet. Előfordúl, hogy  a baby blues folytatódik szülésutáni depresszió formájában.A leggyakoribb tünetei a fáradság, étvágytalanság, álmatlanság, a szexuális érdeklődés elvesztése, ingerültség, agresszivitás, értéktelenség érzése és a büntudat. Ha korábban sohasem volt depressziós, akkor a szülésutáni depresszió okai az esetleges családi, egészségi vagy környezeti problémák. Hajlamositó tényezők lehetnek az anya életkora, ha ez nagyon fiatal vagy 35 év fölötti, a gyermekkorhoz kötödő érzelmi hiányok, fizikai vagy lelki bántalmazás, a túl korai szeparáció, esetleg gyász, csecsemő fejlődési rendellenességek, szülők közötti konfliktusok, gazdasági vagy szociális nehézségek, pszichiátriai betegségek.

        Nagyon fontos, hogy észrevegyük a tüneteket, bátoritsuk, segitsuk a kismamát , hogy érezze, hogy van támasza ebben az új feladatban mint az anyaság. A depressziót gyogyszerrel és pszichoterápiával kezeljük.

        Minnél korábbi felismerése kulcsfontosságú a gyógyulás szempontjából.

        Ha ilyen problémákkal küzdessz, kérjél segitséget. Én is szivesen segitek neked.

Sok siket kivánok ! Gagyi Leonora klin.pszich.

     

   

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése