A  dadogásról



Mi is a dadogás?

           A dadogó a beszéd kommunikációs funkcióját nem képes teljesen megvalósitani. A belső beszéde ép, a nem verbális kommunikációja nem sérűlt, de amikor hangos beszédre van szükség, akkor mutatkoznak meg a beszédhiba jellemző tünetei - a görcsös ismétlődés vagy a súlyos elakadások.
           A gyermek beszédében a dadogás nem jelenik meg azonnal az összes tünettel, hanem lassan alakúl ki. Kezdetben ismétel itt-ott, majd szokássá válik, később pedig állandósúl. Ekkor a gyermek rádöbben a beszédhibájára és fellép a beszédfélelem.
           A megakadások előbb hang  és szótag ismétlődések, ilyenkor a tempó változatlan. Ezt nevezzük klónusos dadogásnak. Később ha a beszédhiba súlyosodik, a megakadások lelassulnak, a hangok vagy sztagok közötti szünet hosszabb lessz, gyakran izomrángások kisérik, végűl a legsúlyosabb formájában a beszéd görcsösen el-elakad és mozgászavarok is társulnak hozzá.Ez a tónusos dadogás.

Milyen hatással van ez a gyerekre?

A dadogás gyakran gátolja a személyiség alakulását, mint például a beszédtől való félelem - logofóbia. Minnél jobban növekedik a félelem , annál rosszabbúl fog beszélni az egyén. A dadogó gyermek gyakran zárkozott, nehezen oldható fel. A dadogó védekezésűl kialakitja sajátos  viselkedését. A "másságot "mutató viselkedés általában bűntudatot, gátlásosságot, kissebbrendűségi érzést, beszédfélelmet, befele fordúlást, kényszeres cselekvéseket, esetenként agressziv megnyilvánulásokat is takar. Ezért hasznos a dadogás javitásában a viselkedésterápia.

Kiváltó okok lehetnek : pszichés traumák, érzelmi feszűltség kiéleződése, rendellenes beszédfejlődés, örökletesség, a laterális dominancia zavara, gyermekkori agyi sérűlések, különböző fertőző betegségek.

Javitása hosszadalmas, általában hullámzó eredményes. Több területen kell foglalkozni a dadogó gyermekkel : - beszédtechnikán a
lapúló didaktikus módszerek főleg akkor amikor a beszédhiba hátterében agyi traumák, betegségek húzódnak meg.
                      - cselekvéssel kapcsolatos beszéltetés módszer, ilyenkor a dadogó általában a spontán beszédében akadályozott
                      - pszichológiai módszerek  főleg ha a dadogást pszichés vagy pszichoszomatiku okok váltották ki

           Ha gyereked is ezzel a problémával küzd, szivesen segitek vagy válaszolok kérdéseidre.

                        Sok sikert kivánok, Gagyi Leonora klinikai pszichológus.  







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése