Éjszakai felriadás

                             
    Az éjszakai felriadás egy elég gyakori alvási zavar amely 4-12 éves gyerekeknél fordúl elő leginkább. Eredeti neve pavor nocturnus.
    Az alvás első szakaszában jelenik meg, amikor a gyerek hangosan felsir, sikolt, kiabál,pánik szerű félelmet nyilvánit, izzad, a szive hevesen ver, a szeme nyitva van de nem figyel a vigasztaló szülőre, nem alszik de felébredtnek sem tekinthető. Ez eltarthat 1o percet is. Nehezen lehet megnyugtatni, amikor elmúlik a gyerek azonal visszaalszik. Néha az alvonjárás is melléje szegűl. Másnap a gyerek nagyon fáradt, előfordúl, hogy délig alszik, amikor felébred semmiről sem tud, nem tudja elmesélni mit álmodott.

    Okai: -a szakkönyvek egyfajta genetikus hajlamról irnak, talán gyakrabban előfordúl azoknál a gyerekeknél akiknek szülei is alvási zavarokkal küzdenek.
              - a pavorra hajlamositanak bizonyos légzési problémák, a nehéz légzés fulladás érzése
              - pszichológiai okok lehetnek az erős szorongás, a kifelé irányuló agressziv aktusok gátlása

    Mit tehet a szülő akinek a drámai jelenetek jesztőek:
* megnyugtatja, magához öleli a gyereket ameddig tart a krizis
* nem engedi, hogy a gyerek ijesztő rajzfilmet, filmet nézzen
* nyugodt, agresszivitás mentes környezetet biztosit a gyereknek
* kivizsgáltatja a gyereket az orrfűlgégészeten
* felkeres egy pszichológust

      A pavort nem kell összetéveszteni a rémálmokkal, amelyek ugyanis az éjszaka második felében jelentkeznek és a gyerek legtöbbször eltudja mesélni mit álmodott, mitől riadt fel. A pavor erőteljesebben nyilvánúl meg, a gyerek hangossabban, ijesztőbben sikoltozik mint a rémálmok esetében. Volt rá példa, hogy a gyereknek egy ejszaka többször is jelentkezett a pánikszerű felriadás, nem csak az alvás első szakaszában. Megfigyelhető, hogy az aznapi stressz, feszültség, nagy ingeráradat befolyásolja a pavor intenzitását és gyakoriságát.

   
         

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése