Sokat lehet hallani a szülőktől a serdűlő gyerek viselkedéseirél, problémákól, nehézségekről. Egyesek már tapasztalják, mások meg rettegve várják, hogy mikor következik be. Habár minden szülő átélte maga is ezt a korszakot, mégis nem érti gyereke érzéseit, változásait. És akkor most jön az, hogy " de a mi időnkbe igy meg igy volt ". Szerintem kár ezzel foglalkozni, hogy mi volt régen és milyen kihivások vannak mostanába, hanem sokkal inkább fektessünk energiát a gyerekünk szeretetébe, megértésébe, nevelésébe, ráfigyelésébe, tanitásába.
Gyakran panaszkodnak a szülők " a serdűlő fiam mindig ideges, nem lehet vele szót érteni, a tini lányom nem fogad már szót, pedig mindig jó gyerek volt, a tini lányom olyan zárkozott lett mostanság és nem akar enni" stb.
Hogyan lehet ezt megelőzni? Szerintem a serdűlőkori problémák könnyebben áthidalhatóak akkor ha nem csak szülők vagyunk a gyereknek, hanem barátai is. Érdeklődjünk a barátai iránt, meséljünk neki saját tini korszakunkrl, hogyan éltük meg azokat a problémákat amikkel most ő küzd, megoldásainkról, kudarcainkról. Hallgasuk meg őket, szánjunk rájuk időt, ismerjük meg érzéseiket, gondjaikat, ne becsüljük le a problémáikat, legyünk megértőek és tűrelmesek.
Fellehet késziteni a gyereket a serdűlőkorra? Igen és fel is kell késziteni őket erre az új korszakra. Dr. James Dobson egyik könyvében érdekesen jelképezi ezt a tényt, Azt irja, hogy ha Piroskát az anyukája előre felkészitette volna arra, hogy létezik a rossz Farkas akkor felismerte volna a nagymama ruhájában és másképp történtek volna a dolgok. Hogyan lehet felkésziteni tehát a gyereket? Több terűleten kell ezzel foglalkozni : -önbizalom - ennek növelése
- érzések kifejezése , ezek kezelése
- szerelem - mi az, minek kell
- fizikai változások lányoknál fiuknál
- szexuális élet
Persze mindenről olvashat a gyerek az Interneten, de ne engedjük , hogy gyerekünket egy gép tanitsa. Ne bizzuk őket a Net-re.
Ne engedjük gyerekünket vakon a serdülőkor alagútjába !
Sok sikert kivánok!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése