Biztos minden szülő került már olyan helyzetbe, hogy megkérte gyerekét valamire és az nem engedelmeskedett, ezt majd követte a vita. Elvárjuk, hogy gyerekünk minden kérést azonnal teljesitsen, szó nélkül, akkor elégedettek vagyunk, de igy van ez helyesen? A gyerekunk egy robot?-Nem. A gyerekünknek nem szabad véleménye legyen?- De igen. Akkor gondolkozzunk el, hogyan cselekedjünk egy ilyen helyzetbe, azaz, hogyan kerüljük el az ilyen helyzetet. Egy gyerek akkor is lehet jó, ha nem mindig egyezik a szülő véleményével. Ha nem engedjük, hogy mondja el a véleményét, majd felnőtt korban sem lessz erre képes, mástól várja majd az utasitásokat.
Amikor valamire megkérjük - vegyük figyelembe, hogy a gyerek éppen mit csinál. Ha pont játszás közben kérjük, hogy rakja el a ruháit, valószinű ellenkezni kezd.
- figyeljünk oda a hangsúlyunkra, ha parancsoló a hangnem valószinű a gyerek nem engedelmeskedik. "Tedd el a ruháidat!"/ " Légyszives pakold helyre a ruháidat, igy több helyed lessz a játékaidnak."
- legyünk határozottak és ne ismételgessük többször a kérésünket, igy majd halogatni fogja, mert érzi, hogy megteheti, nem vesz komolyan.
- előszőr segitsünk neki, csináljuk közösen, te rakjad ezeket én majd pakolom azokat,
- legyünk biztosak, hogy példát mutatunk, ha megkéred tegye el a ruháit a szekrénybe, ne legyen a tied a széken
Tippek különböző helyzetekben
" Nem veszem fel ezt a blúzot!" - Kiveszünk két-három blúzot és megengedjük, hogy ő válasszon magának ezek közűl - örvendeni fog, hogy dönthet
"Nem veszem be a gyógyszert!" - Számoljunk együtt amig beveszi és a végén lássuk ki meddig jutott, vagy engedjük utánna vizet inni, egy kanál cukrot bevenni.
"Nem rakom el a ruháimat!" - Eltesszük egy időre azokat a holmikat és majd keresheti legközelebb, vagy fizet egy csekély összeget a perselyéből, ha megtudjuk állni ott hagyjuk amig nem lessz mit felvennie,
"Nem rakom helyre a játékokat" - nincs rend nincs esti mese, megegyezünk, hogy segitünk neki kedden és csütörtökön más napokon meg egyedűl teszi ( válassza ki ő a napokat)
"Nem akarok még haza menni!" előre megegyezünk egy időponton amikor haza kell menni, ez az idő előtt kb.1o perccel szólunk, hogy legyen ideje felkészűlni
"Nem fogom meg a kezed (az uton)!" - ha fogod a kezem játszunk amig odaérünk - mit visz a kishajó
"Nem akarok most tanulni!" - előre megegyezünk a gyerekkel, hogy hánykor fog majd neki tanulni.
Fontos, hogy gyerekünk érezze, hogy kérésünkbe határozottak vagyunk és következetesek, fontos, hogy érezze számit az ő véleménye is, hogy néha dönthet kissebb dolgok felett. Ha még kicsi a gyerek legyünk játékosak, ha nagyobb akkor beszéljük meg a dolgokat és főleg kezeljük gyerekünket mind egy különálló személyt és nem mind egy saját tárgyat.
Várom a véleményeket, kérdéseket, tapasztalatokat ezzel a témával kapcsolatosan a norapsiho@gmail.com cimen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése