Mit jelent a rajz?
A rajz által a gyerek (és nem csak a gyerek) kimutatja érzéseit a külvilággal kapcsolatosan. Amit nem tud kifejezni érzésekben, esetleg nem tud kimondani, nem akar kimondani, fél kimondani vagy kimutatni, tudatalatti érzéseket, szeretetet, csalodottságot, hiányérzést, fájdalmat, szomoruságot,boldogságot,stb azt rajzban adja ki magából. Mind szülő fontos figyelni a gyerek rajzait és ha laikus szemmel is de észre lehet venni a feltűnőbb részleteket pl.- mindig feketével fest, rajzol és nem használ szineket, a rajz nagyon pici és a lap sarkában lapul vagy ellenkezőleg borzasztó nagy es nem elég egy lap, stb.
A gyerek rajz sok mindent elárúl a gyerekünk személyiségéről, lelki állapotáról, szülővel való kapcsolatáról, testvéri kapcsolatról. Természetesen több szempontból értekelünk fel egy rajzot. Számitásban vesszük a szineket amiket használt, a rajz elhelyezkedését a lapon, a rajzban kialakult formákat és nagyságukat es nem utolsó sorban a lerajzolt elemeket és a témáját ( ha van).
Megismertetek egy pár jelentőséget szin szempontjából:
-piros szin-elevenség, energikusság, bátorság/agresszivitás
-sárga szin - szabadság érzet, jelenben való megélés,dinamika/lehetséges melankólia, jövőtől való félsz
-zöld szin- nyugottság, egyensuly, belső megnyugvás,remény/lehetséges lustaság, zárkozottság
-kék szin- nyugalom, vetélkedői érzés hiany/ridegség
- lila szin- nyuktalanság, szomoruság, megérzés, idealista /zárkozottság, érzéseit nem tudja kimutatni
-barna szin- komolyság, szomoruság, realista, elővigyázatosság/az az érzés hogy a szülőnek nem tud megfelelni.
- fekete szin -szorongás, félsz, szégyen, fájdalom, merőség, visszahuzodottság,labilis.
- rozsaszin-gyongédsé, jolelkű/érzékeny
Persze a rajz felértékelése nem elég egy diagnozis meghatározásához, ehhez számtalan tünet felfedezése, kideritése kell. Ha egy gyerek nem rajzol soha az jelentheti azt, hogy fél a saját érzéseitől, önbizalom hiány van.
Tehát figyeljünk gyerekeink rajzaira jobban mert lehet , hogy mondani szeretne nekünk valamit azokon keresztűl. pszich.Gagyi Leonora
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése